Logopeda Agnieszka Ciechanowska

Nazywam się Agnieszka Ciechanowska, jestem logopedą, nauczycielem wychowania przedszkolnego i terapeutą ręki.
Pracuje jako logopeda w Szkole Podstawowej w Świątkowie oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Janowcu Wielkopolskim. Jestem wychowawcą w Przedszkolu Samorządowym w Janowcu Wielkopolskim.
Prowadzę stronę www.facebook.com/MowiAga, na której umieszczam filmy z zabawami logopedycznymi oraz porady dotyczące rozwoju dziecka i mowy.
W swojej pracy realizuję moje najważniejsze zainteresowania: językowe, medyczne i pedagogiczne. Prowadzę terapię dzieci z problemami zaburzeń komunikacji i mowy, w tym Opóźniony Rozwój Mowy, afazja, zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz wadami wymowy m.in. seplenienie, rotacyzm. Pomagam dzieciom w każdym wiek, a przebieg zajęć wyznaczają mi zainteresowania i pasje dziecka. Prowadzę również terapię logopedyczną osób dorosłych z zaburzeniami komunikacji w wyniku schorzeń neurologicznych. Bardzo ważna jest dla mnie współpraca z Rodzicami, dlatego zachęcam do aktywnego udziału opiekunów w zajęciach.
Po godzinach miłośniczka tworzenia pomocy i gier logopedycznych, niespełnionej nauki gry na ukulele oraz zdrowego odżywiania. 🙂
Czym zajmuje się logopeda?
Kim jest Logopeda?
Logopeda to terapeuta zajmujący się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.
Logopeda zajmuje się kształtowaniem mowy. Prowadzi profilaktykę logopedyczną, czyli zapobiega powstawaniu wad wymowy oraz terapię logopedyczną, mającą na celu usunięcie istniejących wad wymowy. Przeciwdziała i usuwa trudności w nauce czytania i pisania. Pomaga osobom jąkającym się. Budują oraz usprawnia realizacje kompetencji językowych i komunikacyjnych u osób w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami – umysłowymi, autystycznymi, słuchowymi, słuchowymi i wzrokowymi, neurologicznymi, po zabiegu częściowego lub całkowitego wycięcia krtani, z rozszczepem podniebienia itp. Zajmuje się przy tym nie tylko patologią mowy, ale również doskonaleniem mowy prawidłowo ukształtowanej np. u osób uprawiających zawody wymagające wysokich umiejętności posługiwania się głosem typu aktor, nauczyciel, dziennikarz.
Logopeda zajmuje się m.in.:
- oceną stanu rozwoju mowy,
- kształtowaniem mowy,
- profilaktyką logopedyczną
- terapią zaburzeń komunikacji na różnych etapach rozwoju i obszarach aktywności (zawodowej, społecznej edukacyjnej),
- korygowaniem wad wymowy i usprawnianiem języka,
- rehabilitacją mowy po wypadkach i urazach,
- usuwaniem zaburzeń głosu,
- usuwaniem trudności w czytaniu i pisaniu,
- oddziaływaniem na psychikę chorego w celu wykreowania odpowiedniego stosunku do wady i zapobiegnięcia jej negatywnemu wpływowi na kształtowanie osobowości czy relacje interpersonalne.
Logopeda dziecięcy
Zakres działań terapeutycznych logopedy
Podczas pierwszej wizyty diagnozują umiejętności językowe dziecka i proponuje odpowiednie działania terapeutyczne. Trafna diagnoza, a następnie rozpoczęcie właściwie ukierunkowanej terapii logopedycznej pozwalają niemal w każdym przypadku wyeliminować wady wymowy i znacznie wzmocnić funkcje komunikacyjne.
Prowadzę terapię dzieci z zaburzeniami mowy i komunikacji oraz wadami wymowy:
Zakres działań terapeutycznych:
-Dyslalia np. seplenienie, rotacyzm
-Jąkanie
-Afazja
-Autyzm
-Zespół Aspergera
-Zespół Downa
-Dysleksja
-Opóźniony Rozwój Mowy
-Dwujęzyczność
Ponadto wykonuję masaż logopedyczny twarzy masażerem wieloigłowym Lyapko oraz wspomagam leczenie ortodontyczne.
Prowadzę indywidualnie i grupowo:
Naukę czytania Odimienną metodą nauki czytania wg koncepcji dr Ireny Majchrzak.
Terapię ręki to w dużej mierze ćwiczenia gimnastyczne całego ciała prowadzące do stabilizacji centralnej i swobodnej pracy kończyn oraz ćwiczenia usprawniające motorykę małą, czyli zdolności grafomotoryczne i manualne dzieci.
Zajęcia logorytmiczne to zajęcia grupowe skierowane do dzieci w przedziale wiekowym 2 – 6 lat. Polegają one na kształtowaniu poczucia rytmu, koordynacji słuchowo-ruchowej oraz łączą w sobie profilaktykę logopedyczną zapobiegającą wszelakim trudnością.
Dlaczego zaczęłam nagrywać filmy logopedyczne?
Filmy o tematyce logopedycznej powstały spontanicznie pod koniec marca 2020r.
Do stworzenia filmów zmobilizowała mnie sytuacja związana z pandemią. Dzieci, które uczęszczały na terapię logopedyczną, bawiły i uczyły się ze mną, nieoczekiwanie z dnia na dzień zostały bez opieki logopedycznej i pedagogicznej.
Chociaż nie byłam do tego przygotowana, wiedziałam, że muszę działać. Poprosiłam mojego narzeczonego o pomoc przy filmowaniu i montażu. Zgodził się bez namysłu, pomimo tego, iż zdawał sobie sprawę, jak wiele zaangażowania to wymaga z jego strony.
Mówi Aga to nie tylko 11 długich odcinków z zabawami logopedycznymi, ale wiele krótkich filmików oraz porad na temat rozwoju mowy, rozwoju ruchowego i komunikacji.
W moim filmach logopedycznych znajdziecie m.in. zabawy paluszkowe, ćwiczenia buzi i języka, zabawy oddechowe, zabawy muzyczno-ruchowe i logorytmiczne, zabawy sensoryczne i zabawy tematyczne.
Obecnie wróciłam do prowadzenia indywidualnej terapii logopedyczną, ale nadal umieszczam filmy i porady logopedyczne na stronie na facebooku Mówi Aga.